Bloglar

2021’de Popüler Olacak 6 Teknolojik Başlık

2 dakika okunma süresi.

806

 

 

Yeni yılın ilk yazısıyla hepinize merhaba!

Neredeyse bir yıla yakın süredir bizimle olan pandemi, her şeyi olduğu gibi teknolojik trend’lerimizi de etkiledi.

Teknoloji dünyasında yapılan araştırmalara göre önümüzde uzanan yeni yılda etkin rol oynayacak maddeleri şöyle sıraladık:

 

 

1-Temassız Teknolojiler

 

2020 yılında pandemi ile yaşamımıza kalın harfler ile yazılan bir kavram: Temassızlık. Gözümüz her yerde onu arıyor! Ödeme ve alışveriş anlarında özellikle tercih sebebi olan temassızlık, 2021 yılında da hayatımızda olmaya devam edecek. Kullanıcıların seçtiği bu yöntem sonucunda gelişen ve gelişmeye devam eden teknolojik eylemlerin önemi artıyor. Temassız olarak dizayn edilen dijital ürün ve hizmetleri bol bol göreceğiz.

 

2-Siber Güvenlik

 

Dijitalleşmenin beraberinde getirdiği önemli bir unsur var: Bilgisayar Güvenliği. Nam-ı diğer siber güvenlik. Dijitalleşmeye yönelik eylemler arttıkça kullanıcıların güvenliğini korumanın daha zor olacağını biliyoruz. Dijitalleşmenin artması, paylaşılan verinin de artması demek. Koruma kalkanı en üst seviyeye çıkarılıyor! Hazırlanan rapora göre yapay zekanın siber güvenlik sahasında pazar payının 2026’ya kadar 38.2 milyar doları bulacağı düşünülüyor.

 

3-Online Yemek Siparişi-Market Uygulamaları

 

Pandemi süreciyle birlikte online yemek servisi ve market alışverişi eylemleri neredeyse %100 oranında artmıştır. 2021 yılında bu davranışın alışkanlığa dönüşmesi bekleniyor. Yani pandemi dönemi bittiğinde de insanlar alışverişlerini online olarak gerçekleştirmeye devam edecek.

 

4-5G

 

Çağ itibariyle hız her şeyden önemli hâle geldi. 5G teknolojisi yalnızca iletişim şirketlerini değil, diğer işletmeleri de etkileyecek.

İnsanlar artık ürüne daha kısa sürede erişmek istiyor, bu durumda en çok beklenti hizmet sektörüne yükleniyor. 5G teknolojisi hizmet sektörünü hız konusunda daha güçlü bir konuma getirecek.

 

5-Fintech

 

2020 yılında kullanım oranında en üst seviyelere çıkan fintech ve diğer ödeme yöntemleri bu yılda yükselişini sürdürecek.

Artık kullanıcılar banka uygulamalarını değil, en iyi deneyimi sağlayan marka uygulamasını tercih edecek.

 

6-Uzaktan Çalışmanın Yaygınlaşması

Artan COVİD-19 vakaları sebebiyle çalışma alanları eve aktarıldı. Bunu kalıcı hâle getiren işletmeler bile mevcut. Twitter, drophox bunlardan başlıcaları. 2021 yılı boyunca uzaktan çalışma şeklinin artacağı düşünülüyor. Evden çalışmanın önceleri çalışma verimini azaltacağı düşünülürken görünen tabloda verimin arttığı biliniyor. Bu yıl da evdeyiz!

 

 

KirazSoft ailesi olarak yeni yılınızı kutlar ve dijital dönüşüme her an hazır olduğunuz kazanç dolu bir yıl dileriz!

Mutlu günler.

 

Kaynak: https://webrazzi.com/2021/01/06/2021de-one-cikacak-teknoloji-trendleri/