Bloglar

Bakkallar Dijitalleşiyor: Bakkalımla El Ele Projesi

2 dakika okunma süresi.

1353

 

Bakkal.

Bir devrin efsanesi.

Sosyal medyası, ilan panosu, acil toplanma yeri, geçerken uğradım’cıların vazgeçilmez mekânı.

Geçmişe dönüp baktığımızda hangimiz anılarında yoktur ki?

Şimdilerde ise eski şatafatı yok. Bazı sebepler onları sessizce kapanmaya itti. En çok da içlerine kapanmaya!

Ticaret Bakanlığı ve Coca-Cola Türkiye işbirliğiyle hazırlanan projeyle bakkallar, içine sıkıştığı kabuktan çıkmaya hazırlanıyor.

Bakkalımla El Ele, bakkal esnafını dijital dönüşüme dahil etmeyi planlıyor.

 

 

Bakkalımla El Ele Projesinin Amacı

 

Bu proje, pandemi süreciyle önü alınamayan bir hıza ulaşan dijital gelişmeye bakkal esnafını da katmak istiyor.

Bakkalların satışlarını arttırmak, müşteri ile iletişimi güçlendirmek de projenin diğer hedefleri.

Temel amaç ise işletmenin internet satışlarını arttırmak.

Görüldüğü üzere, pandemiyle birlikte online alışveriş şekilleri yükselişe geçerken geleneksel şekiller düşüşe geçti. Yapılan araştırmalara göre Türk halkı bakkalını seviyor! Muadil market uygulamaları yerine mahalle bakkallarının uygulaması olsa onu tercih edeceklerini söylüyorlar.

Her işletme gibi bakkal esnafı da varlığını koruyabilmek için çağa entegre olmak durumunda. Dijitalleşmek onlar için de kaçınılmaz.

 

Bakkallar Nasıl Dijitalleşecek?

Sanal Ticaret Akademisi sitesi üzerinden bakkallara eğitim vermeye başlayan proje içeriğinde insanların evlerinden sipariş vermelerini sağlayacak adımları anlatıyor. Bu adımlar neticesinde Kirazsoft olarak bakkallara özel hazırladığımız satış arttırma önerilerimiz şunlardır:

 

Kapına Bir Afiş As:

Bu afişte numaran olsun. Böylece işletmeni dijitale taşımış olursun. Müşteriler sana WhatsApp vb. yerlerden ulaşıp yazarak siparişini verebilsin. İnsanlar aramak yerine mesaj atmayı tercih ediyor, bunu birçok araştırmada gördük. Bu kozu iyi kullan!

 

Online Alışveriş Uygulamalarını Kullan:

Marketyo, Trendyol, Gönder bunlardan bazıları. Bu tarz uygulamalara bir miktar komisyon ödeyerek erişebilirsin. Belli bir kitleye ulaşmanı sağlarlar.

 

Web Sayfanı Kur:

İsmine özel bir web sayfası… Bakkalının imajını nasıl yükselteceğini düşünsene? Web sayfası sana aittir ve komisyon ödemene gerek kalmaz.

 

Mobil Uygulamanı Yaptır:

Mobil cihazlar her an elimizin altında ve müşterilere bir dokunuş uzaklıkta olmak işletmene fayda sağlayacak. Mobil uygulama bildirimleri ile müşterilerini kampanyalarda ve yeni gelen ürünlerden haberdar edebilirsin. Böylece müşteri hiç aklında yokken senden alışveriş yapar.

 

QR Kod ile Sipariş Al:

Bakkalına özel tasarlanmış Karekod tasarımı ile müşterilerin ürünlere kolayca ulaşacak. Kodu tarat ve ürünlere eriş! İşte bu kadar. Dijital hız demektir, QR kod işletmene hız sağlar.

 

Google’da Var Ol:

Google Haritalara işletmeni kaydet ve kullanıcılar ¨Bakkal¨ kelimesini arattığında karşısına sen çık!

 

Sosyal Medyayı Aktif Kullan:

Facebook ve İnstagram’da işletme sayfalarını aç. Yakında Türkiye’ye gelecek olan uygulama üzerinden sipariş verme eklentisinden sen de faydalan!

 

 

Bakkalların Dijitalleşirken Dikkat Etmesi Gerekenler:

Hız:

Hızlı olmalısın. Çünkü rakiplerin bu işte çok iyi, bunu kendine sık sık hatırlat! Hızlı olmazsan bir dahaki sefere müşteri tarafından tercih edilmeyebilirsin.

 

Ekstra Çalışma Arkadaşı:

Bu dijitalleşme atağı ile birlikte bir yardımcıya ihtiyaç duyabilirsin. Bu sana gereksiz bir gider olarak görünebilir. Ama kazancının birkaç kat daha artacağını unutma!

 

Teknolojiyi Öğrenmek:

Teknolojiyle aranı iyi tut, bu alanda gerekli yatırımları yapmaktan geri durma. Değişikliklere en kolay adapte olan işletmelerin en uzun ömürlü işletmeler olacağına seni temin ediyoruz. Dijital değişikliklere hızla adapte ol.

 

Kıymetli ve sevgili bakkallarımıza bol satışlı hayırlı günler diliyoruz.

Sağlıkla kalın.

 

Kaynakça:

https://akademi.ticaret.gov.tr/Cms/Index

https://www.haberturk.com/bakkalara-dijital-egitim-2916594-ekonomi