Bloglar

E-Ticaret Nedir?

0 dakika okunma süresi.

654

 

E-ticaret ürün ya da hizmet satın alma işinin internet üzerinden yapılmasıdır. Başka bir tabirle e-ticaret, ticaretin online servisler aracılığıya gerçekleştirilmesidir.

Dünyada 1995 yılında yapılmaya başlandığı bilinen bu ticaret şekli, internet kullanımının artmasıyla yoğun hizmet sağlamıştır. İnsanların bir ürüne gitmesi yerine, ürünün insanlara gelmesi fikri gün geçtikçe daha çok içselleştirilmiştir.

Pandemi süreciyle birlikte e-ticaret miktarının tüm dünyada 6 kat arttı. Oluşan tabloda, toplumda gelişen alışveriş alışkanlıklarının kolayca terk edilmeyeceğini görebiliyoruz. Bu yüzden e-ticaret konusunda işletmelerin gerekli yatırımları yapması önerilmektedir.

 

E-Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

 

  • Online alışveriş mekan sınırlılığının ötesinde bir alışveriş keyfi sunar. Müşterinin bir yere gitmesi gerekmez, her durum ve koşulda dijital menü ile ürün seçilebilir. İşletmeci olarak, mekandan bağımsız olmanın avantajıyla sipariş almadaki sıklık ve miktar artışını göreceksiniz.
  • Bu alışveriş şeklinde, müşteri ya da işletme için zaman kaybından söz edilemez. Sipariş alma süreci oldukça hızlı gelişir.
  • Kampanyalar aracılığıyla müşteri hacmi arttırılır.
  • Müşteri davranış ve alışkanlıklarını rapor olarak görüp buna göre çalışmalar gerçekleştirilir. Tercih edilen ürünlerin reklamını arttırabilir, satışı az ürünleri güncelleme getirilir. 

 

Restoranlar Neden E-Ticareti Tercih Etmeli?

 

 Sipariş hacmi artacaktır. 

Günlük standartlarınızda aldığınız sipariş sayısının çok daha fazlasını aynı anda alabilirsiniz. Online olarak alınacak siparişler, herhangi bir bekleme süresini gerektirmez. Eylem, işletme ekranına otomatik olarak düşecek ve böylece 10 siparişi birden karşılayabileceksiniz.

 İletişim kanalları her an açıktır. 

E-ticaret yönteminde, müşteri tarafından her an ulaşabilir konumdasınızdır. İşletmenin online servisini kullanan müşteri, sık sık meşgul çalan bir hatla karşılaşmayacaktır. 

Güvenli sipariş mümkündür.

İnternet üzerinden aldığınız siparişlerde ödemelerin birçoğu online olarak alınır. Sunacağınız güvenli alt yapı sayesinde, müşterileriniz iç rahatlığıyla ödemeyi internet üzerinden gerçekleştirecektir. Bu da telefonla aldığınız asılsız siparişlerin ortadan kalkması demektir. 

Yorum ve eleştirilerle gelişebilirsiniz. 

Müşterilerden aldığınız dönütlerle işletme ve ürünlerinizi daha iyi hâle getirebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde alınan geri bildirim sayısı yüz yüze alışverişe göre çok daha fazla. Bunun avantajıyla hareket ederek işletmenizde olumlu dönüşümler gerçekleştirebilirsiniz.