Bloglar

Restoranlar Sosyal Medyada Nasıl Aktif Olur: 8 Maddede Satışlarınızı Arttırın!

0 dakika okunma süresi.

820

 

Uzun zamandır sözü edilen bir gerçek: Sosyal medyanın ürün tanıtım ve satış pastasında  büyük bir dilimi var.

Hâl böyle iken, restoranların sosyal medyaya yeterince önem vermemesi ya da kullanmaması işletmeyi ancak zarara uğratır.

KirazSoft Blog olarak bugün sizlere yeme-içme sektöründe sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanma yollarını anlatacağız.

 

Hazırsanız, başlıyoruz!

 

Madde 1: Sosyal Medyanın Gücüne İnanın!

Sosyal medya güçlü bir iletişim aracıdır ve satışlarınızı arttırmada size fayda sağlar.Bu konu hakkında sizinle araştırmalar üzerinden konuşabiliriz. Deneysel saha çalışmaları gösteriyor ki ürün tanıtımında etkin sosyal medya gücünden faydalanma, ürün satışını minimum %30 oranında arttırıyor. Ayrıca sosyal medya üzerinden oluşturacağınız kurumsallık çizgisi, işletmenizin kalıcılık ve devamlılığını sağlayacaktır.

 

Madde 2: Her Yerde Olun!

İnstagram, Facebook, Twitter gibi oluşumları restoran ve benzeri işletmelerin muhakkak kullanması gerekir. Oluşumlarda profilinizin olması önemlidir. Buralarda yürüteceğiniz profesyonel bir çalışmanın karşılığını satışlarınızda alacaksınız.

Profillerinizdeki bilgiler eksiksiz olmalı ve sizi tam olarak yansıtmalıdır. İşletme adınız, profil fotoğrafınız tüm hesaplarda aynı olmalıdır. Böylece müşteriler sizi zorlanmadan bulacaktır. Konum bilgisine de özellikle dikkat etmelisiniz.

Zomato, Reztoran, TripAdvisor gibi uygulamalarda da profilinizin olmasını sağlayın.

 

Madde 3: Instagrama Özel İlgi Gösterin!

Instagram yeme-içme sektörü için en uygun ortamdır. Üstelik son sürüme eklenen satış özelliği sayesinde işletme hesabınızdan direkt gelir etmeyi de sağlar.

Buradaki handikap IG hesabınızı doğru kullanmayı bilmektir. 

IG kullanıcıları için öncelik görseldedir. Ürün görsellerinizin kaliteli çekimleri Instagram hesabınızı ön plana çıkarmada işinize yarayacaktır. Düzenli içerik paylaşımı, doğru hashtag kullanımı ve takipçilerle etkileşimde kalmak diğer önemli noktalardır.

Müşterilerinizden ürün fotoğraflarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu, iyi bir reklam şeklidir.

 

Madde 4: Facebook ve Messenger’ın Önemini Unutmayın!

Facebook bünyesinde barındırdığı 2,38 milyon kullanıcısıyla güçlü yapıya sahip bir diğer platformdur. Çeşitli formlarda ürün tanıtımları yapabilir, özel günlerde etkinlikler düzenleyebilir, anlık güncellemeler yapabilirsiniz.

Kampanyanıza uyumlu olarak oluşturacağınız etkinlikler satışlarınızı arttırmak için etkili olacaktır.

Messenger üzerinden müşteri yorum ve önerileri okuyabilir, gelen soruları yanıtlayabilirsiniz.

Birden çok adresi olan işletmenizi detaylı olarak Facebook’a yükleyebilirsiniz. E-tablo aracılığıyla yükleyeceğiniz bu adresleri müşterileriniz lokasyonuna göre seçebilir. Kendine en yakın adresi görebilir.

 

Madde 5: Müşterilerinizle İletişimde Kalın, Dönütleri Önemseyin.

Sosyal medya hesapları müşterilere anlık mesaj yollama, yorum ve beğeni yapma olanağı verir. Bu sayede onlar her an sizinle iletişim hâlindedir. Burada önemli olan nokta şu: Siz onlarla ne kadar iletişim halindesiniz?

Mesaj ve yorumlara hızlı cevap vermeniz iletişiminizi kuvvetlendirecektir. Her zaman pozitif ve nazik cevaplar vermelisiniz. Çünkü kural basittir: ¨Müşteri her zaman haklıdır!¨

Verdiğiniz pozitif cevaplar müşterileri daha iyi hissettirir. Böylece sadık ve mutlu bir kitle oluşturabilirsiniz.

Dikkate aldığınız dönütlerle de restoranınızı iyileştirebilirsiniz.

 

Madde 6: Alanında Uzman Kişilerle Çalışın.

Bu maddeye farklı bir isim verecek olsak şöyle olurdu: Yardım istemekten çekinmeyin!

Bir sosyal medya hesabı oluşturmak, onu yönetmek, kaliteli içerik sunmak ve aynı zamanda tanınmak… Bunların hepsi farklı yetkinlik alanları ve bu yeteneklerin tümü sizde olmayabilir.

Alanında başarılı kişilerden yardım alın. Sosyal medyaya yaptığınız yatırımı gereksiz olarak görmeyin, kısa sürede karşılığını alacağınızı biliyoruz.

 

Madde 7: Satış İşleminde Üçüncü Kişileri Aradan Çıkarın.

Birçok online yemek satış sitesi görüyor ve kullanıyor olabilirsiniz. Siteler sayesinde belli oranda gelir de elde ediyorsunuzdur. Peki elde edemediğiniz kısım? Ödediğiniz yüksek komisyon ücretlerinden bahsediyoruz. Restoranınız adına açtıracağınız web sayfası ya da mobil uygulama ile siparişlerinizi direkt olarak kendi sisteminizden alabilirsiniz. Kişiye özel web sayfası ve mobil uygulama düşülenin aksine çok fazla para gerektirmez.

Sosyal medya hesabınız üzerinden müşterilerinizi web sayfa ve mobil uygulamanızdan haberdâr edebilirsiniz.

Bu konuda destek almak için bize ulaşın. Avantajlı fiyatlarımızla yanınızdayız.

 

Madde 8: Sosyal Medya Hesaplarınıza Özel Fırsatlar Sunun.

Sosyal medya üzerinden kazancınızı arttırmak için özel kampanyalar hazırlayabilirsiniz. IG kullanıcılarımıza özel siparişe %10 indirim, Facebook kullanıcılarımızın siparişine ek özel tatlı gibi. Özel fırsatlar sayesinde sosyal medya hesaplarınızda takipçileriniz artacak ve kitleniz sadık hâle gelecektir.

 

Sosyal medya kullanımında restoranlara faydası olacağını düşündüğümüz yöntemleri yukarıda sıraladık.

Restoranınızın satışlarını arttırmak istiyorsanız önerilerimize uyabilirsiniz.

Sosyal medyada aktif olduğunuz, nice günlere!