Bloglar

Sahi, Nedir Bu Karekod?

0 dakika okunma süresi.

447

 

Bugün son birkaç yıldır ülkemizde de popülaritesi artmış, çeşitli basımlarda gördüğümüz bir detaydan söz edeceğiz:

 

Karekod. Nam-ı diğer QR Code.

 

İsmini Quick Response İngilizce söyleminden alan QR Code, Çabuk Tepki anlamına gelmektedir. Japonya'da Toyota'nın yan kuruluşu olan Denso Wave tarafından üretilmiştir. 1994 yılında patenti alınan karekod, otomotiv sektöründe kullanılmak için tasarlanmıştır. Günümüzde ise içerisinde görmediğimiz bir sektör neredeyse kalmamıştır.

 

İki boyutlu simgesel tasarımın akıllı bir cihaz tarafından taratılmasıyla kod kendini aktive eder ve içeriği kullanıcıya sunar. İçerik ise her şey olabiliyor. Metin, video, website, uygulama, konum. Yani bilgi! Her şey hakkında bilgi! 

Bu bilginin en büyük avantajı ise çok kısa sürede ulaşılabiliyor olması. Tam bu noktada karekodun dünyada bu kadar hızlı ve etkili bir yayılım göstermesinin en önemli sebebini görüyoruz.

Hızlı bir şekilde bilgiye ulaştırması.

 

Bu çağı tanımlayacak olsak, iki anahtar kelimeyi kullanmamız gerekecekti: Hız ve bilgi. Çünkü çağ, en sade tabirle bilgiyi hızlı alma çağı. 

QR Code, bize bunu sağlıyor. Temel özelliği, dünyadaki bilgi paylaşımını hızlandırması.

Ünlü bir firmanın kahvesini dünyaya tanıtmak için hazırlattığı afişe eklediği karekod sayesinde, müşteri kahvenin hasat zamanını izleyebiliyor. Burada sadece satışı arttırmaktan söz edemeyiz. Kültürel yayılım ve etkileşim de kaçınılmaz oluyor. 

Başka bir yiyecek firması, ürününün üzerine eklettiği karekod tasarımı ile güvenilirlik testlerini tüketiciye ulaştırabiliyor. Bu kadar uzun ve detaylı bir bilgiyi müşteriye paket üzerinde sunması mümkün değil. Ambalaj üzerine bastıracağı bir kod ile ansiklopedi uzunluğunda metni dahi paylaşabiliyor.

 

İşte, QR Code'un gücü ve önemi. Artık tüm dünya bu gücün farkında.

 

Bankalar yakın zamanda para ve paraya dair tüm detayları (kart, fiş, çek) aradan çıkarmayı planlıyor. Bununla ilgili çalışmalar aktif bir şekilde yürütülmekte. ATM'lerdeki parasal işlemlerimizi karekodla yapabiliyoruz, birçok mekanda ödeme işlemlerimizi de öyle.

 

Tablo böyle iken, karekod teknolojisinin gerisinde kalan işletmelerin gelecekteki yerini garantiye alması çok da mümkün görünmüyor.

Yerini üst teknoloji alana kadar sürecek olan uzun metraj film karekodu iyi bir koltuktan izlemenizi tavsiye ediyoruz!  

 

Sağlıcakla kalın.