Bloglar

Dijitalleşmenin 5 Altın Kuralı

0 dakika okunma süresi.

376

Bundan önceki yazımızda sizinle işletmenizi dijitale aktarmanızın neden gerekli olduğunu konuşmuştuk. Çağımız gereği bazı unsurlar, markamızın dijitala aktarılamadığında kalıcı olmasının pek de mümkün görünmediğini söylüyor. Yani dijital yoksa, gelecek yok! Durum bu kadar ciddiyken, artık konuşmamız gereken konu şu: Nasıl dijitalleşeceksiniz?

 

 

1.Dijitalleşmenin Gücüne Öncelikle Siz İnanın

 

En önemli madde bu. Bunu asla unutmayın, işletmenizde gerçekleştireceğiniz yeniliklerin etkili olabilmesi için birinci kural budur: Yeniliklerin size katacaklarının farkında olmak.

Ditijalleşmenin sizin için neden gerekli olduğunu bilin. Okuyun, izleyin, araştırın. İçselleştirin! 

Bu maddeye bir tik attıysak, şimdi diğerine geçiyoruz.

 

2.Hangi Unsurlarda Dijitalleşeceğinize Karar Verin

 

Dijitalleşmeye karar verdikten sonra geriye işletmenizin hangi detaylarını dijitale aktaracağınız kalıyor.

Bir kafeyi baz alalım. Pandemi dolayısıyla işletme müşteri ağırlayamıyor. Müşterilere ürünlerini ulaştırması lazım. Öyleyse bu kafenin ilk önce ürünlerini tanıtması, ardından satış işlemini gerçekleştirmesi lazım. Dijital desteğini tam bu noktada alabilir.

Siz de işletmenizin ihtiyaçlarına göre dijitale aktaracağınız detaylara karar vermelisiniz.

 

3.Dijitalleşmede Yaratıcı Çözümlerden Faydalanın

 

İhtiyaçları seçtikten sonra çözümler bulmak gerekiyor. Bina önlerine bırakılan menü’ler, insanları özel numaralarından arayacak paket servise geçtiğinizi haber vermek… Bunların pek de yaratıcı çözümler olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Karekod menü, aktif kullanılan sosyal medya hesapları, web sayfası, mobil uygulama. Bunlar bu çağa uygun olarak faydalanabileceğiniz yaratıcı çözümlerden bazıları.

 

4.Trend’leri Yakalayın

 

Sosyal medya ile tanımı değişen ¨trend¨ kavramı, bize aslında talebin yoğun olduğu noktaları gösteriyor. Son günlerde favori olan yiyecekler, dünyaya hâkim olan kültürler, popüler olan her şey! Sosyal medyada var olup bunları yakalayan işletme, işini dijitale taşımada da başarılı olacaktır.

 

5.Destek Alın

 

Dijitalin apayrı bir bilim olduğunun artık hepimiz farkındayız. Günümüze yön veren bu bilimin, birçok bilim insanı var. İşi ehline bırakmak prensibiyle hareket edersek bu konuda destek almanızı öneririz.

Kirazsoft, dijital çözümleriyle sizinle. Bize ulaşın.

Sağlıklı günler dileriz.