Bloglar

Paket Servis Nasıl Yapılır?

0 dakika okunma süresi.

234

Artan COVİD-19 vaka sayıları nedeniyle halka uygulanan yaptırımların niceliği arttı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altını sokağa çıkma kısıtlaması, haftasonu gerekleştirilen genel sokağa çıkma yasakları, kapatılan birçok kurum, yeme-içme sektörüne getirilen paket servis ya da gel-al zorunluluğu bunlardan hayatımızı en çok etkileyenler.

Bizim konumuz ise yeme-içme sektörüne getirilen kısıtlamalar. İşletmeler bu durumda cirolarını düşürmeden nasıl satış yapacak? Müşteri gel-al yöntemini kullanırsa iki taraf içinde sıkıntı yok, işletmenin tek handikapı doğru paketleme olacak. Ki, bunu işletme açıldığı günden beri yaptığını varsayıyoruz.

Müşteri öteki yöntemi tercih ederse ne olacak? Paket servis daha kompleks bir satış yöntemi. Gel-al işleminde yapılan tek iş ürünü hazırlayıp paketlemek iken paket serviste işler değişiyor.

Bu durumda işletme öncelikle hangi yollarla paket servis siparişi alacağına karar vermeli.

Paket servis gerçekleştirme yolları nelerdir?

1-Telefon ile sipariş alma. Bilinen en klasik paket servis yapma yöntemidir. Müşteri işletmeyi arayarak siparişi verir. Operasyon yönetmenin en güç olduğu işlemdir. Telefon ile sipariş almak karışıklık yaratır ve zaman kaybına neden olur. Caller id altyapısı kullanılmazsa müşteriden her defasında isim-numara-adres bilgisi alınmak zorunda kalınır. Bu da müşterideki değer imajını sarsabilir.

2-Yemeksepeti ile. Günümüzde 5 milyondan fazla kullanıcı portföyüne sahip bu uygulamaya kaydolabilir, satışlarınızı Yemeksepeti üzerinden yapabilirsiniz. 

3- Getir ile. Getir, size GetirYemek isimli uygulaması ile iş ortaklarından biri olmanızı teklif ediyor. 

4-Zomato ile. Uzun yıllardır restoran değerlendirme programı olarak bilinen Zomato’nun artık yeni bir kimliği var. Zomato Order! Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Zomato, dilerseniz anlaşmalı lojistik firmalarıyla kurye problemini de çözüyor.

5-Web sitesi ile. Kendi adınıza açtığınız bir web sayfası üzerinden de sipariş alabilirsiniz. Böylece herhangi bir aracı kullanmaz, komisyon ödememiş olursunuz.

6-Mobil uygulama ile. Akıllı cihazlar ile yıldızı parlayan mobil uygulamalar, bu sektöre de fayda sağladı. Her şeyin birkaç dokunuş uzağımızda olduğu bu anda, oluşturacağınız bir mobil uygulama satışlarınızı arttıracaktır.

7-Karekod ile. Karekod. Son günlerin en popüler teknolojisi. Bir kod, telefonun kamerasıyla taratılıyor ve ta ta taam! Tüm veri karşımızda. Yapılan son araştırmalarda artık telefon uygulamaları da insanlar tarafından daha az tercih ediliyor. Hafızada bu kadar çok yer kaplayan uygulamalar yerine, yalnızca bir kamera ile taratıp sipariş sistemine ulaşmak daha kullanışlı. Artık paket servis sisteminde de kullanılmaya başlandı.

Paket servis gerçekleştirme yollarını az önce listeledik. Bunlardan dilediğinizi seçip paket servis uygulamasına başlayabilirsiniz.

Artık asıl konu, başladığınız paket servis uygulamasında sipariş operasyonlarını doğru yönetmek. Bir ya da birkaç yöntemle satış yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Başarılı sipariş operasyonu yönetimi nasıl olur? Sipariş operasyonu çözümleri için sizi bir sonraki yazımıza davet ediyoruz.

Sağlıcakla kalın.